Unity3D Editor Log Kullanımı

Bugün Unity3D içerisinde çıktı aldığımız zaman dosya boyutumuzla ilgileneceğiz. Unity3D ile proje oluştururken “Asset Store” üzerinden veya farklı kaynaklardan proje içerisine bir çok “Asset” dahil etmiş olabiliriz. Bunların içerisinde çok fazla dosya olabilir ancak biz bunlardan birkaçını kullanabiliriz. Yani proje dosyamız gb boyutlarında olabilir ancak çıktı aldığımız zaman bu boyut mb olabilir. Bunun en temel sebebi, Unity3D dosyaları çıktı dosyası içerisine eklerken tamamen projeyi eklemek yerine kullanılan ve o kullanılan dosyaya gerekli dosyaları ekliyor. Hatta bunun yanı sıra bazı sahneler oluşturmuş olabiliriz ve bu sahneleri “Build Settings” altında eklemediysek onları da çıktı dosyası içerisine eklememekte. Böylelikle çıktı dosyamızın boyutu küçülüyor.

Tabi bütün bunları Unity3D bize yapıyor. Ancak yine de özellikle mobil oyun ile uğraşıyorsak boyutun yükselmesi bizim için sorun oluşturabiliyor. Örneğin 100 mb ve üzeri oyunlar için Android Play Store uygulamayı mobil veri üzerinden indirmek isteyen kullanıcılara uyarı veriyor.
Şimdi çıktı aldıktan sonra Unity3D içerisinde “Console” alanının sağ üstünde “Open Editor Log” alanı bulunmakta.

Buraya tıklayarak bir tane metin belgesi açılıyor. Burada çıktı ile ilgili bilgiler edinebiliyoruz. Bu kısımda değinmek istediğim yer en altlara doğru “Used Assets and files from the Resources folder, sorted by uncompressed size:” başlıklı kısım. Bunun bir üstünde de verdiği çıktı içerisinde bulunanların boyutları yazıyor.

Ama burada ki değerler sıkıştırılmamış durum için geçerli. Yani örnek verecek olursam resimde de görüldüğü gibi “Complete Size” değeri 62.5 mb ancak aldığım “Apk” boyutu 37.8 mb oldu. Tabi ki biz yine de düşürmeye çalışacağız. Şimdi bir alt taraftan devam edelim.

Burada yukarı da bulunan değerlerden aşağıya doğru bir inceleme yapabiliriz. Benim burada en çok dikkat ettiğim “texture” dosyaları. Sebebi ise diğer dosyalara fazla müdahale edemiyor oluşumuz. Örneğin, bir mobil uygulama yapıyorsak 4096×4096 gibi bir “texture” kullanmak gereksiz yere boyut arttırıyor. Bunun için daha makul seviyelere 1024×1024 veya 512×512 kullanmak daha mantıklı oluyor. Bunun içinde Unity3D içerisinde bir “texture” dosyasına tıkladığımız zaman “Inspector Panel” içerisinden “Max Size” değerini değiştirebilirsiniz.
Teşekkürler, görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir